top of page

S certifikátom Akadémie Patrik zaujal aj v Nemecku

Patrik Lakatoš je študentom Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej, kde tento rok maturuje. Zúčastňuje sa už druhý rok programu Akadémie veľkých diel. Patrik rád číta knihy, nahráva podcasty či pravidelne sleduje hokej. Akadémia veľkých diel ovplyvnila jeho výber vysokej školy v zahraničí. Podelil sa tiež o skúsenosť s prijímačkami na jednej z nich, kde profesorov zaujal certifikát z Akadémie v jeho životopise. Akadémia taktiež formovala jeho vzťah k umeniu.

Boy, sitting and thinking during the seminar of Great Works Academy.

Patrik sa celú strednú zamýšľal, tak ako každý stredoškolák, kam jeho kroky povedú v budúcnosti. Na začiatku tretieho ročníka sa prihlásil do Akadémie veľkých diel, pretože ho upútal úvodný seminár a diskusia o filme Next floor. „Zaujala ma silná téma filmu. Nebudem prezrádzať konkrétnosti, ale podľa mňa film jasne poukazuje na náš vlastný svet a hneď sme mali o čom diskutovať,” hovorí Patrik, ktorému sa páčilo to, že už na prvom seminári išli s ostatnými spolužiakmi do názorovej konfrontácie.


Film a seminár ho priviedol k tomu, aby sa stal súčasťou Akadémie veľkých diel. Odvtedy ju už raz absolvoval a získal certifikát Akadémie, ktorý zaujal aj profesorov v Nemecku.

Next Floor poster. Woman drinking wine.

Certifikát Akadémie a divadlo

Patrik hovorí, že Akadémia veľkých diel mu postupne veľmi pomáhala definitívne sa rozhodnúť pre určitý odbor na vysokej škole – prihlásil sa na herectvo na nemeckú a francúzsku školu.


Jeden z faktorov, prečo sa nakoniec rozhodol študovať práve herectvo, bol seminár s filmom Cézar musí zomrieť, ktorý zažil minulý rok. Študenti diskutovali o tom, či je možné väzňom s ponurou minulosťou dovoliť hrať v divadelnom predstavení. „Dospeli sme k záveru, že herectvo samotné a príbeh v konkrétnej hre je oslobodzujúci od ťažkej reality väzňa. Väzni dostávajú novú šancu žiť aspoň na chvíľu iný život. Herec teda môže žiť viac životov,“ vysvetľuje študent Akadémie.


Odvtedy začal Patrik nad herectvom intenzívnejšie premýšľať. Nakoniec sa dostal na prijímačky do Nemecka, ktoré mali tri kolá. Posledná časť prijímačiek bola interview s profesormi. „Veľmi na nich zapôsobil certifikát Akadémie veľkých diel v mojom životopise a chceli o programe vedieť viac. Boli veľmi povzbudení, že aj na Slovensku fungujú také výborné projekty, ako je Akadémia,“ spomína na prijímačky Patrik.

Akadémia a krása umenia

Patrika tiež ovplyvnil seminár k obrazu Návrat márnotratného syna od Rembrandta. Ten mu pripomenul istú ťaživú situáciu v jeho rodine. Patrik hovorí, že pri ho pri tomto obraze fascinuje, ako syn dostane niekoľko šancí, ktoré premrhá, no rodič, sa ho stále ujme. „Obdobie, keď sme mali tento seminár, bolo pre mňa veľmi ťažké. Frustrácia, ktorú mi spôsobilo, ovplyvnila aj moje známky v škole. No aj vďaka obrazu som sa potom zamyslel nad tým, aká silná vie byť láska rodičov k svojim deťom, aj keď sa to zdá byť iracionálne a ovplyvňuje to ostatnú rodinu,“ dodáva užasnuto Patrik.


Za najsilnejší seminár Patrik považuje ten k dielu Hľadanie zmyslu života od Viktora Frankla. „Pán profesor sa nás na začiatku seminára pýtal otázku, prečo robíme veci, ktoré robíme – prečo vstávame, chodíme do školy… Vždy sme na konci došli k záveru, že všetko robíme preto, aby sme boli šťastní,“ vysvetľuje študent a dodáva, že vďaka týmto myšlienkam mali na seminári veľmi podnetnú debatu. Patrik sám si vďaka tomu semináru vytvoril svoj názor na umenie. „Myslím si, že či človek umenie robí alebo obdivuje, prináša to samo o sebe krásu,“ hovorí Patrik.


Podľa Patrika je krása pre život a jeho zmysel veľmi dôležitá. Mnohí ľudia podľa neho žijú jednotvárny život, ktorý im nevyhovuje a sú sklamaní možno práve preto, že im v živote chýba niečo krásne. A posúva to ešte ďalej, pretože umenie podľa neho neprináša len krásu, ale vie pomôcť druhým nachádzať zmysel. „Keď ste umelec – herec, maliar alebo spisovateľ – vy dávate nielen zmysel svojej práci, ale aj zmysel ľuďom, ktorý s vašou prácou prídu do kontaktu,“ vysvetľuje Patrik.


Umenie podľa neho zásadne mení životy, napríklad keď sa pozrieme na to, ako človeku dokáže zlepšiť náladu už len to, keď ide do kina na film. „Stačí, že človek venuje len pár hodín filmu alebo dá jeden týždeň čítaniu knihy. Ak ho to urobí šťastným, ak ho to vyvedie z ťažkého mentálneho stavu, tak práca umelcov má veľký zmysel. Myslím si, že práve toto je krása umenia,“ dodáva študent.


Man's Search For Meaning - Viktor E. Frankl

Počúvanie a rešpekt

Patrik oceňuje aj metódu vedenia seminárov Akadémie. „Nie s každým názorom na seminári súhlasím, avšak vždy sa navzájom vypočujeme a snažíme sa navzájom jeden druhého rešpektovať. Niekedy sa dostaneme aj do názorovej výmeny, avšak učiteľ nám vždy prízvukuje dôležitosť vzájomného dialógu. Názor každého by mal byť s rešpektom vypočutý,“ vysvetľujte Patrik, akým spôsobom boli rešpekt a počúvanie prítomné na seminároch.


Obzvlášť dôležitý bol rešpekt v momentoch, keď na seminároch otvorili hlboké témy. Patrik spomenul seminár k Etike Nikomachovej od Aristotela alebo seminár k Obrane Sokratovej od Platóna, kde podľa neho bolo naozaj dôležité, ako to človek pojme a či je schopný vypočuť si celkový pohľad na diela, keďže ide o zložité filozofické pojednávania.


„Akadémia veľkých diel mi dala to, že dokážem vypočuť s rešpektom a úctou ľudí s rôznymi názormi. Napríklad aj náboženskými či politickými. Pred mojou účasťou na Akadémii som sa do kontroverzných konverzácii ani nepúšťal. Možno by som ani nevedel správne reagovať či vhodne vypočuť druhého. Teraz po Akadémii ma naozaj zaujíma, čo druhý človek chce tým všetkým povedať,“ zhŕňa svoj zážitok s Akadémiou Patrik.

Katarína Sivecová

Comments


bottom of page